sobota, 9 kwietnia 2011

Szantaż emocjonalny

U podłoża działań szantażysty emocjonalnego leży: strach przed zmianą, przed odrzuceniem lub przed utratą władzy. 
Szantaż jest biletem do uzyskania poczucia bezpieczeństwa. Niezależnie od tego jak pewnymi wydają się być szantażyści, u podstaw ich działań tkwi niepokój.


Wyzwalacze (nagromadzone żale, niepewność, lęki, złość), to nasze wrażliwe miejsca, których dotykanie wywołuje ból.
Do emocjonalnego szantażu, może dojść tylko wtedy, gdy pokażemy komuś, że odkrył nasze wyzwalacze, będziemy reagować, kiedy ich dotknie.
Kapitulując, uczymy szantażystę jak ma nas szantażować!!!

NASZA ULEGŁOŚĆ NAGRADZA SZANTAŻYSTĘ.
Za każdym razem, kiedy nagradzamy kogoś za konkretny czyn, dajemy mu do zrozumienia, że może to zrobić ponownie.

CZTERY OBLICZA SZANTAŻU

-  PROKURATOR - Jawnie wyraża co zrobi, gdy mu się nie podporządkujemy. Mamy dwa typy Prokuratorów: - aktywny i bierny.Bierny prokurator karze nas wymownym milczeniem.
Groźby szantażysty: porzucenie, emocjonalne odcięcie się, odmowa pieniędzy, złość, której jesteśmy celem, groźba krzywdy fizycznej, nadużycie emocjonalne, zastraszenie - jedna osoba przejmuje kontrolę nad związkiem. Takie zachowanie zamienia dorosłą osobę w dziecko.

- BICZOWNIK - Kiedy nie uzyska tego czego chce, może być smutny, przygnębiony, może zrobić sobie krzywdę, grozi, że zmarnuje sobie zdrowie, szczęście itp. Typowa groźba Biczownika: : "jeśli mnie rzucisz, to się zabiję".
Biczownicy mają tendencje do tworzenia z bliskimi splątanych związków. Szantaż ma na celu obwinianie innych za wszystkie trudności jakie go spotykają. Swoich partnerów traktują jako jedynego dorosłego, który ma za zadanie śpieszyć im z pomocą, kiedy jej potrzebują.
Biczownicy dla kamuflażu korzystaja z etykietki człowieka słabego i bezradnego.  W rzeczywistości jest to taktyka silnej ręki.

- CIERPIĘTNIK - Jest niezwykle zaabsorbowany swoim samopoczuciem. Typowe zdanie Cierpiętnika: "gdybyś mnie naprawdę kochał, wiedziałbyś co czuję". Są przygnębieni, milczący, często ze łzami w oczach, wycofują sie, gdy nie realizujemy ich pragnień, lecz  nie mówią dlaczego.
Cierpietnik pozornie wydaje się słaby, ale tak naprawdę, jest to skromniejsza odmiana Tyrana. Nie krzyczy, nie robi scen, ale jego zachowanie rani nas, zaskakuje i złości. Niektórzy cierpiętnicy są wymownie milczacy, inni chętnie dzielą się swoimi nieszczęściami. Ich postawa: jak mi nie pomożesz, to zginę, moje życie leży w Twoich rękach, musisz mi pomóc.
Jeżeli pomożemy raz, z pewnością wrócą po więcej. Rola opiekuna cierpiętnika to pełnoetatowa praca, a nie chwilowe zastępstwo.

- KUSICIEL - To najbardziej subtelny szantażysta. Obiecuje miłość, pieniądze, karierę, daje do zrozumienia, że jeśli nie będziemy zachowywać się tak, jak on sobie życzy, to nie otrzymamy nagrody. Nasze pragnienie otrzymania nagrody może być tak silne, że wielokrotnie musi nas  spotkać rozczarowanie, zanim zdamy sobie sprawę, że jesteśmy emocjonalnie szantażowani. Typowe zdania szantazysy kusiciela: Pomogę ci jeśli...ułatwię ci, jeśli... Kusiciel nigdy nic nie robi za darmio. Do każdego prezentu przymocowane jest wiele sznurków.
Nagrody mogą być materialne, emocjonalne, życie pełne bliskości, wyleczonych ran. Wstęp do takiego życia wymaga tylko jednego: poddania się temu czego wymaga kusiciel. 
Nie można kupić bliskości, niezależnie od tego, co obiecuje szantażysta.
Szantażysta Kusiciel trafia w czułe miejsce ofiary.

Wielu szantażystów łączy te  wszytskie formy szantażu i stosuje więcej niż jedną taktyke.

Każdy rodzaj szantażu ruinuje nasze dobre samopoczucie!!!

Na podstawie książki "Szantaż emocjonalny" Sussan Forward - POLECAM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz